Pinterest

Explore Collage Illustration, Book Illustrations and more!

thevintaquarian:  biomedicalephemera: Guys! Guys. I found this fantabulous kids book from 1807. It is gorgeous. Poissons! 1. La Tonche doreé 2. L’Orphe 3. La Dorade chinoise 4. Le Bossu Porte-feuille instructif et amusant pour la jeunesse. Frederich Bertuch, 1807.

I found this fantabulous kids book from It is gorgeous. La Tonche doreé L’Orphe La Dorade chinoise Le Bossu Porte-feuille instructif et.

Petite friture pour Pâques

Petite friture pour Pâques

mil0u:  wo 45 “Hiç değişen birini tanıyor musun? Nasıl bir değişim Tamamen. Böyle bir havadan kış soğuğuna dönmek gibi mi? Evet. Çimenler her bahar her zaman ki gibi yeşil olarak geri döner. Sanırım insanlar da bunu başarabilir. Bazıları asla geri dönmez. Evet bazıları…”

mil0u: wo 45 “Hiç değişen birini tanıyor musun? Nasıl bir değişim Tamamen. Böyle bir havadan kış soğuğuna dönmek gibi mi? Evet. Çimenler her bahar her zaman ki gibi yeşil olarak geri döner. Sanırım insanlar da bunu başarabilir. Bazıları asla geri dönmez. Evet bazıları…”

Reminds me of that scene in Michelangelo Antonioni 1966 classic, Blow-Up, when the models crinkle the purple backdrop!

Reminds me of that scene in Michelangelo Antonioni 1966 classic, Blow-Up, when the models crinkle the purple backdrop! Reminds me of that scene in Michelangelo Antonioni 1966 classic, Blow-Up, when…

Le voyage de Marie Bouvier, le deuxième jour - by Didier Jourdy

Le voyage de Marie Bouvier, le deuxième jour - by Didier Jourdy

by Elizabeth Rosen

school auction art project - fish and sailboats - love that orange sky and green sea.