Explore Antalya, Mobile Home, and more!

Atatürk'ün "yürüyen köşk" olarak bilinen köşkü, Cumhuriyet Dönemi mimarlığının erken örneklerinden biri olarak 1929 yılında yapılmış. Yalova'ya 1936 yılındaki gelişinde yanındaki çınarın dalının kesileceğini öğrenir. Ağacın bir dalının bile kesilmesini istemeyen Atatürk köşkün ağaçtan uzaklaştırılmasını ister.  Sorumlu baş mühendis binanın temellerini açtırır. Temellerin altına zor ve çok yavaşta olsa raylar döşenir. Bina rayların üzerinde doğuya doğru 4 metre kaydırılır.

Atatürk'ün "yürüyen köşk" olarak bilinen köşkü, Cumhuriyet Dönemi mimarlığının erken örneklerinden biri olarak 1929 yılında yapılmış. Yalova'ya 1936 yılındaki gelişinde yanındaki çınarın dalının kesileceğini öğrenir. Ağacın bir dalının bile kesilmesini istemeyen Atatürk köşkün ağaçtan uzaklaştırılmasını ister. Sorumlu baş mühendis binanın temellerini açtırır. Temellerin altına zor ve çok yavaşta olsa raylar döşenir. Bina rayların üzerinde doğuya doğru 4 metre kaydırılır.

Konya Atatürk Evi 1912 yılında inşa edilen iki katlı tarihi bina, kesme, moloz taş ve tuğladan yapılmış. 1923 yılında hazine adına tescil edilen ev, Vali Konağı olarak kullanılmış ve Atatürk'ün Konya'ya gelişlerinde de kendisine tahsis edilmiş.

Konya Atatürk Evi 1912 yılında inşa edilen iki katlı tarihi bina, kesme, moloz taş ve tuğladan yapılmış. 1923 yılında hazine adına tescil edilen ev, Vali Konağı olarak kullanılmış ve Atatürk'ün Konya'ya gelişlerinde de kendisine tahsis edilmiş.

14 aralık 1930 Kırklareli’ne geliş..

14 aralık 1930 Kırklareli’ne geliş..

TEMELİNE RAYLAR DÖŞENDİ  Atatürk'ün bir yat gezisi esnasında gördüğü ve gölgesinde kahve içerek dinlendiği çınar ağacının yanı başında yapılan köşk, 1929'da tamamlandı. Zamanla büyüyen çınar ağacının dallarının köşke zarar vermesi üzerine bahçıvan dalların kesilmesini önerdi.

TEMELİNE RAYLAR DÖŞENDİ Atatürk'ün bir yat gezisi esnasında gördüğü ve gölgesinde kahve içerek dinlendiği çınar ağacının yanı başında yapılan köşk, 1929'da tamamlandı. Zamanla büyüyen çınar ağacının dallarının köşke zarar vermesi üzerine bahçıvan dalların kesilmesini önerdi.

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk is the biggest hero of Turkey, he build the Turkish Republic and he has implemented reforms, gave the woman the right to speak and changed the Arabic alphabet to Latin alphabet.

Atatürk ilk kadın pilot Sabiha Gökçen ile birlikte.

Atatürk ilk kadın pilot Sabiha Gökçen ile birlikte.

Mersin Atatürk Evi Müzesi-Mersin'in en önemli ve işlek caddelerinden biri olan Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Mersin Atatürk Evi Müzesi, 1897 yılında dönemin Almanya Konsolosu Bay Christman için yaptırılmış. Mimarı bilinmeyen yapının ismi zamanla halk arasında Krizman Konağı olarak isimlendirilmiş.  Ulu Önder Atatürk ve eşi Latife Hanım, 20 Ocak-2 Şubat 1925 tarihleri arasında Mersin'i ziyaret etmiş ve on bir gün boyunca şimdi müze olan bu binada kalmış.

Mersin Atatürk Evi Müzesi-Mersin'in en önemli ve işlek caddelerinden biri olan Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Mersin Atatürk Evi Müzesi, 1897 yılında dönemin Almanya Konsolosu Bay Christman için yaptırılmış. Mimarı bilinmeyen yapının ismi zamanla halk arasında Krizman Konağı olarak isimlendirilmiş. Ulu Önder Atatürk ve eşi Latife Hanım, 20 Ocak-2 Şubat 1925 tarihleri arasında Mersin'i ziyaret etmiş ve on bir gün boyunca şimdi müze olan bu binada kalmış.

tarihteki türk askerleri maketleri - Google'da Ara

tarihteki türk askerleri maketleri - Google'da Ara

<3

Turkey, Izmir, Father, Reading, Books, Html, With

Konya Akşehir Batı Cephesi Karargah Evi  Kurtuluş Savaşı yıllarında, Batı Cephesi Karargahı, 18 Kasım 1921 tarihinde Akşehir'e taşınmış. 24 Ağustos 1922 gününe kadar, 9 ay 6 gün süre ile bu bina karargâh olarak kullanılmış. Atatürk, silah arkadaşları ile birlikte Büyük Taarruz hazırlıklarını burada yapmış, taarruz tarihini burada kararlaştırmış.

Konya Akşehir Batı Cephesi Karargah Evi Kurtuluş Savaşı yıllarında, Batı Cephesi Karargahı, 18 Kasım 1921 tarihinde Akşehir'e taşınmış. 24 Ağustos 1922 gününe kadar, 9 ay 6 gün süre ile bu bina karargâh olarak kullanılmış. Atatürk, silah arkadaşları ile birlikte Büyük Taarruz hazırlıklarını burada yapmış, taarruz tarihini burada kararlaştırmış.

Pinterest
Search